
Тръмп заяви, че Путин ще приеме европейски миротворци в Украйна
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че руският президент Владимир Путин е готов да приеме европейски миротворци в Украйна в потенциален пробив, който може да помогне за прекратяване на войната на Кремъл срещу Киев.
\\\”Той ще приеме това. Зададох му този въпрос\\\”, каза Тръмп за Путин, когато беше попитан директно за разполагането на европейски войски. \\\”Вижте, ако сключим тази сделка, той не търси още война… Специално му зададох този въпрос. Той няма проблем с това.\\\”
Ако Тръмп е изтълкувал Путин правилно, това би било голям обратен завой от страна на руснаците, които настояват, че разполагането на чуждестранни миротворци в Украйна ще представлява ескалация.
Седейки до френския президент Еманюел Макрон в Овалния кабинет, Тръмп също изрази увереност, че войната може да приключи \\\”до седмици\\\”, но предупреди, че без споразумение боевете могат да прераснат в \\\”Трета световна война\\\”.
Макрон и британският премиер Киър Стармър са на посещение във Вашингтон тази седмица, за да убедят администрацията на Тръмп да продължи да подкрепя както Украйна, така и трансатлантическите отношения, които са в основата на европейската сигурност в продължение на осем десетилетия след Втората световна война.
Решението на Тръмп да разговаря с Путин и да заклейми украинския лидер Володимир Зеленски като \\\”диктатор\\\” накара европейските лидери да се подготвят за свят, в който вече не могат да разчитат на Вашингтон като надежден съюзник. Тези страхове бяха подсилени от американските официални лица, които повтаряха руските опорни точки, че Украйна трябва да се откаже от територия и да не се присъединява към НАТО.
Европейските лидери в понеделник пътуваха до Киев, за да изразят подкрепа и да обявят няколко нови пакета помощ, докато финансовите министри в Брюксел обсъдиха възможността за конфискуване на замразени руски активи в подкрепа на Украйна, ако САЩ оттеглят подкрепата си.
Обратно във Вашингтон Тръмп даде ясно да се разбере, че очаква Европа да понесе тежестта на всякакви гаранции за сигурност при потенциално прекратяване на огъня.
\\\”Европа ще се погрижи нищо да не се случи. Не мисля, че това ще бъде голям проблем, след като се установим, няма да има повече война в Украйна\\\”, каза той.
Според Макрон европейските мироопазващи сили, обсъждани предимно с Великобритания, ще бъдат разположени като \\\”демонстрация на подкрепа\\\” към Украйна само ако Киев и Москва подпишат мирно споразумение.
\\\”Искаме мир бързо. Но ние не искаме споразумение, което е слабо\\\”, каза той.
Остава да видим дали Кремъл ще подпише споразумение по подобие на това, което беше обсъдено в понеделник, особено като се има предвид традиционната му съпротива срещу миротворците.
Москва също вероятно ще има резерви към коментарите на Тръмп за превзетата територия. Въпреки че Тръмп каза, че няма да е \\\”лесно нещо\\\” да си върне нахлутата земя, той добави, че се надява украинските сили да си върнат \\\”може би част от нея\\\”.
Френско-американски броманс
Въпреки разногласията си, американският и френският президент показаха другарство, което може, поне временно, да потуши страховете от разрив между двамата мъже относно политиката за Украйна.
Те си размениха комплименти, преди да отговорят на въпроси от пресата, като Тръмп каза, че има \\\”много специални отношения\\\” с френския президент. По-късно президентът на САЩ сподели анекдот за вечеря на върха на Айфеловата кула, която разсмя и двамата лидери.
Известно напрежение обаче избухна – в езика на тялото им, относно това дали помощта на Европа за Украйна всъщност е била заем и дали Киев трябва да възстанови разходите за своите благодетели.
След като Тръмп заговори за възстановяване на помощта на САЩ, Макрон деликатно заяви, че САЩ не са единствените, които са подкрепили Украйна и противоречи на Тръмп за това кой трябва да плаща репарации.
\\\”Тази война ни струваше много пари. И това е отговорност на Русия, защото агресорът е Русия\\\”, каза Макрон. Тръмп отказа да обвини Русия за войната и нарече демократично избрания Зеленски \\\”диктатор\\\”.
Попитан в понеделник дали Путин е диктатор, Тръмп каза: \\\”Не използвам тези думи лекомислено. Ще видим как ще се получи всичко.\\\”
Тръмп заяви, че е уверен, че Украйна скоро ще финализира споразумение, според което Киев ще отстъпи част от критичните си суровини на Америка, заявявайки, че САЩ \\\”ще си върнат парите за определен период от време\\\”.
Докато Макрон седеше до него, Тръмп се оплакваше от размера на помощта, която САЩ вече са изпратили на Украйна, като за пореден път надуваше действителната сума с близо 200 милиарда долара. \\\”Очакват ни 350 милиарда долара\\\”, каза Тръмп. \\\”Как стигнахме дотам, не знам. Нямахме какво да покажем за това.\\\”
Конгресът всъщност одобри помощ за Украйна на стойност около 120 милиарда долара, което позволи на армията й да отблъсне руската офанзива и да задържи по-голямата част от земята си през последните три години на войната.
\\\”Това беше вина на администрацията на Байдън\\\”, каза Тръмп, заявявайки – отново невярно – че цялата европейска помощ за Украйна е била предоставена \\\”като заем\\\”.
Източник: Politico