В последните пет години виненият туризъм върви към апогей. Появяват се нови хотели, а и все повече хора пътуват у нас и по света, привлечени от възможността за приятни преживявания, вдъхновени от виното. Нарастват инвестициите във винения сектор, което подпомага развитието на вината като брандове, но и на всичко, свързано с тях – бутилките, етикетите, начинът на предлагане, както и преживяванията, които създават силна връзка с марката. „Катаржина Естейт“ е производител на висококачествени български вина, който разполага със собствени лозя и винарна със своеобразна архитектура. Компанията прави своята следваща важна крачка в развитието си и в началото на това лято отваря бутиковия хотел L’Ambassade de Katarzyna. Той има всички дадености да се превърне в топ дестинация от световната карта на винения туризъм. И ето подробности от двигателя на този проект Цветелина Николова, управляващ директор на групата „Катаржина Естейт“ и дистрибуторската компания за вина и високоалкохолни напитки „Платинум Брандс“:
Виното е история, любов и емоция. В момента виненият туризъм става хит. И когато само след няколко месеца нашият хотел заработи, той ще привлече към България погледите на най-изтънчените ценители на виното. L’Ambassade de Katarzyna ще има всички качества да е редом до най-достойните от най-високия клас в света.
Пандемията се отрази зле на повечето сектори, но като пътувах по света през последните две години, видях, че има много нови хотели за винен туризъм, което означава, че тяхното изграждане или обновяване е започнало, когато коронавирусната криза е била в разгара си. Сега има
силен интерес
към алтернативния туризъм, различен от море и планински курорти. Хората искат да усетят виното, което в своето разнообразие става все по-интересен продукт. L’Ambassade de Katarzyna ще е нашето предложение – в точното време на точното място.
Преди 10 години нещата не стояха по този начин. Ние, винопроизводителите, не бяхме подготвени за подобен скок. Между 2013-2017 г., докато се обучавах в престижния международен институт OIV (International Organization of Vine and Wine), обиколих всички винарски региони в света. По онова време виненият туризъм съществуваше, но не и в тази форма, в която е днес. Дори във Франция, призната като майка на винопроизводството, даже там виненият туризъм не беше толкова силно развит, но вече има много нови изби и хотели за винен туризъм с нов стил в посрещането на туристите.
От ден първи на „Катаржина Естейт“ през 2006 г. имаме идеята да направим хотел. Но сегашният ни анализ показва колко е добре, че не сме го направили тогава. Светът е динамичен, всичко се променя бързо. И колкото повече познания трупаме, толкова критериите и желанията ни стават по-големи. Затова смятам, че
сега е нашият момент
да създадем с вещина такова място и да посрещаме там своите специални гости. През годините „Катаржина“ разви широк кръг от клиенти, партньори и приятели – не само на национално, но и на световно ниво. Компанията има своя невероятен екип, голяма част от който е с нас още от самото начало. Затова съм убедена, че сега е точното време за тази стъпка в нашето развитие.
В моите представи виненият туризъм изисква да имаш цяло имение със страхотна изба, лозя, хотел, който е много повече от място за нощувки. Локацията включва собствено биостопанство с градина за производство на плодове и зеленчуци. Иска се екип, който полага персонална грижа за всеки гост…
Заедно с моята колежка Маргарита Рангелова, която е от доста години в екипа ми, създадохме цялостната визия на проекта, като я реализираме с помощта на архитекти и дизайнери. Наясно сме към какво се стремим като
атмосфера и усещане
за гостите. Идеята ни е да покажем пътя на виното: от многопластовите древни културно-исторически следи в региона непосредствено до крепостта Мезек, та чак до ден-днешен. Нашата амбиция е хотелът да е със свой стил и запомняща се архитектура, но също така и да дадем възможност на посетителите да усетят магията на мястото. В много от интериорните елементи акцентираме върху тероара, който тук е с тройно почвено преплитане, а това е изключително рядко срещана природна даденост. Голямо богатство е в един декар лозя да имаме няколко вида почви. Затова берем гроздето разделно и винифицираме разделно, сякаш правим купажно вино от един сорт.
Петзвездният хотел е с 30 стаи и шест апартамента, той е с много общи части, но и с китни градини около него, с места за най-различни активности. В спа зоната ще предлагаме винени терапии. Обособени са кътове със специална атмосфера. Интериорните решения включват само натурални материали – дърво, камък, метал. Най-характерни са фините форми и елегантно поднесените етномотиви. Килимите и дамаските са по собствен образец, персонализирани за конкретното място и повод. Изграждането на хотела започна през април 2021 г. Попаднахме на добър екип от строители, всички са отдадени на каузата. Приемат обекта емоционално и професионално и са
въодушевени от проекта
макар и да сме чак до границата. За щастие край нас минава магистралата, но хотелът е на полето и не се строи така лесно, както би било в София. Но менажираме добре цялостното изпълнение, на фона на инфлацията и липсата на материали. Предвидихме и поръчваме всичко навреме.
Преди 5-6 години смятахме, че такъв хотел би бил плюс към нашите продажби. Сега сме убедени, че тази инвестиция значително би допринесла към цялостната ни дейност. За нашата компания вече е задължително да имаме такава „перла в короната“, защото хората са любопитни отблизо да усетят магията на мястото, където зрее гроздето, и да видят как виното се произвежда. Едва ли има човек, който да е идвал тук, и „Катаржина“ да не е останала завинаги в сърцето му.
През следващите две години Цветелина Николова си е поставила за цел да се фокусира върху доизграждането и „прохождането“ на L’Ambassade de Katarzyna. Набелязала си е да изкачи световен връх в луксозния винен туризъм. За нея няма съмнение, че постоянно трябва да се генерират идеи и да се създават тенденциите, които после други да следват. Сега обаче екипът начело с Цветелина Николова работи за този миг, когато преобразеното имение ще посрещне своите първи гости.
Текстът е част от бр. 112 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии.
Източник: Economic.bg