Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
ЕкологияТОП новини
Популярно

Любопитни факти за прилепите

Проектът „Хабитат Сакар“ обхвана дейности по опазването на девет вида прилепи. Техните белези, разпространение и особености, природозащитен статус и основни заплахи бяха представени в Общия наръчник за опазване на видовете, създаден в рамките на проекта в услуга не само на земеделските производители, но и на всички останали целеви групи.

 

Прилепите са единствените бозайници в света, които летят активно, подобно на птиците. За да могат да го правят, те притежават удивителни приспособления – между пръстите на предните крайници имат тънка кожна ципа, която достига до задната част на тялото, а също така имат ключици – същата кост, която имаме и ние, хората.

Много прилепи се ориентират чрез ехолокация – те издават ултразвуци (звуци с висока честота, които нашето ухо не може да чуе), които се отразяват в околните предмети и им помагат летят безпроблемно дори в пълен мрак, както и да ловуват. Зрението им също е добре развито, но не могат да виждат цветове.

В света са известни над 1300 вида прилепи, като постоянно учените откриват и нови. Това ги прави най-богатата на видове група след гризачите. В България се срещат близо 30 вида прилепи, почти толкова, колкото са открити и в цяла Европа. Причината за това богатство на видове у нас е разнообразието от местообитания и географското положение на страната.

Прилепите срещащи се у нас се хранят с летящи насекоми. Те ги преследват с изключително маневрен полет и с помощта на ултразвуците, които издават. Ето защо се смята, че тези бозайници играят важна роля в контролирането на числеността на много насекоми.

През деня, прилепите почиват скрити в пещери, скални цепнатини, хралупи на дървета. Много видове намират подходящи условия и в населените места, където използват тавани, мазета, пукнатини по фасадите и покривите на сгради и други.

В умерените ширини, включително в България, прилепите спят зимен сън. В този период жизнените им процеси са силно забавени, не се хранят и не летят. Често по време на зимуването си, прилепите се събират на групи по таваните на пещери, минни галерии и други места, където температурата през целия период остава постоянна. Някои видове образуват струпвания от хиляди индивиди!

Знаете ли също, че…

  1. Прилепите могат да живеят повече от 30 години и могат да летят със скорост близо 100 km/h, а мексиканският свободно опашат прилеп може да достигне скорост до 160 km/h, което го прави най-бързият бозайник на Земята.
  2. Прилепите могат да намерят храната си в пълен мрак чрез ехолокация.
  3. Прилепите могат да изядат до 1 200 комара за един час. Често прилепите консумират насекоми с телесното си тегло всяка вечер.
  4. Някои прилепи зимуват в пещерите през студените зимни месеци. Прилепите също могат да оцелеят при минусови температури, дори след като са били обвити в лед.
  5. Белите прилепи ядат скорпиони! Те изглежда са имунизирани срещу техните ужилвания.
  6. Изпражненията от прилепи, наречени гуано, са едни от най-богатите торове.
  7. Най-големият прилеп в света е „летящата лисица“. Той живее на острови в южната част на Тихия океан. Размахът на крилете му е до 1.82 метра. Най-малкият живее в Тайланд и тежи по-малко от стотинка.
  8. Майките прилепи могат да намерят бебетата си сред хиляди или милиони други прилепи по уникалните си гласове и аромати.

Проектът „Хабитат Сакар“ се финансира от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.” на Европейския съюз, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие, Приоритетна ос „НАТУРА 2000 и биоразнообразие“, по процедура „Подобряване на природозащитното състояние на видове в мрежата Натура 2000 чрез подхода ВОМР в територията на МИГ Свиленград Ареал – 2”. Бенефициент по проекта е Сдружение „Асоциация наука за природата“.

Подобни публикации

Back to top button