Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Любопитно
Популярно

Каква е теорията на Платон за формите?

РЕЗЮМЕ
  • Платоновата теория за формите е основополагаща метафизична концепция, която предполага, че истинската реалност се състои от абстрактни, идеални същности (форми), които се различават от начина, по който изглеждат нещата.
  • Пещерната аналогия на Платон е известно изображение на неговата Теория на формите: хората първоначално виждат само сенки (появявания), но в крайна сметка могат да възприемат реални обекти, осветени от слънцето (истински форми).
  • Въпреки противоречията, тази теория остава основен принос към западната философия, подкрепяйки много от следващите идеи на Платон.

Влиянието на Платон върху западната философия (и културата като цяло) е дълбоко. Една от централните идеи в работата на Платон е неговата Теория на формите. Теорията на формите е това, което е известно като метафизична теория. Метафизиката, в широк смисъл, се отнася до теории за това как реалността е фундаментално или като цяло. Това е един от най-абстрактните клонове на философията. За Платон неговата “Теория на формите” е основата за по-голямата част от последващите му философски трудове.

Теорията на формите е най-важната метафизична теория на Платон

Панорамна гледка към Атина
Панорамна гледка към Атина, през Екатимерини

 

Платон е един от двамата най-важни философи на Древна Гърция, заедно с Аристотел. Живял е в Атина през 5 век пр.н.е. Между Платон, Аристотел и някои от по-ранните философи (т.нар. предсократически философи) като Парменид и Хераклит, гърците развиват философията във форма, която все още е разпознаваема за философите днес.

Платон е ученик на Сократ и голяма част от работата на Платон е под формата на диалози между Сократ и широк кръг от партньори за разговори. Сократ вероятно е бил истински човек, но е много трудно да се разграничи колко от работата на Платон е оригинална или да се докладват вярванията на неговия наставник (както се твърди).

Теорията на формите е една от най-важните теории на Платон. Това е централно предположение на голяма част от неговата философска работа и е много трудно да се разбере Платон изобщо, без да се разбере тази теория.

Това обяснява как стоят нещата в действителност

La Table Пиер Бонард 19 век
La Table, Пиер Бонард, 19-ти век, чрез The Tate

 

Вече казахме, че метафизичната теория на Платон е известна като Теория на формите. Но какво представляват формите? Не трябва ли формите да са форми на нещо друго? И така, на какво точно е тази теория? Е, за да разберем това, трябва да разберем, че Платон е бил един от онези философи – от които е имало много – които смятат, че начинът, по който нещата наистина са, е доста различен от начина, по който изглеждат нещата. Всъщност разграничението между външен вид и реалност е може би основното платонично разграничение.

За Платон, формите на това, което е наистина реално, и те са формата на някои неща, които ни се явяват. Ако това звучи сложно, помислете за тази аналогия. Представете си, че гледате маса. Той има различни качества, които са специфични за тази маса: направен е от махагон, има тънки крака, поставен е близо до прозорец (и т.н.).

Но може да има определени качества, които я квалифицират като маса – с други думи, определени качества, които обясняват как и защо тя е подобна на други неща, които наричаме таблици. За Платон идеята за таблица е нещо, което бихме могли да абстрахираме от различни отделни таблици и тази абстракция би била формата на таблицата. Формите са тези абстрактни, идеални същности. Не можем да ги възприемаме директно

 

Това е сложна теория

Откакто те оставих окото ми е в ума ми Кийт Мичъл 1976
Откакто те оставих окото ми е в съзнанието ми, Кийт Мичъл, 1976, чрез Тейт

 

Платон прави голям брой аргументи в полза на своята теория на формите и няма достатъчно място, за да покрие всички тези аргументи тук. Всъщност, тъй като теорията на формите се появява в широк спектър от писанията на Платон, има много научни спорове за това дали трябва да говорим за Платон като за теория на формите, няколко или изобщо никаква.

Освен това, тъй като писанията на Платон приемат формата на диалози и следователно оставят читателя да вземе решение за правилното тълкуване, Теорията на формите е поставена в допълнително съмнение.

Една доста известна неяснота е относно вида на нещата, които имат съответни форми. В определени моменти изглежда, че Платон смята, че само доста абстрактни качества – като доброта, истина или красота – имат съответни форми. Въпреки това, в други точки изглежда, че дори обикновените предмети – като таблицата в примера по-горе – също могат да имат форми.

 

Тя обяснява как можем да разберем света

Гьоте в римската кампания
Гьоте в римския Кампан, via Pixabay

 

Вероятно най-известният аргумент, който Платон прави за теорията на формите, идва чрез следната аналогия. Платон ни моли да си представим, че се намираме в пещера. Навсякъде около нас е тъмнина. Единственото нещо, което можем да видим, е на стената пред нас, където блести светлина и на стената танцуват фигури на сенки. Те са манипулирани от невидими мъчители.

 

За Платон такъв е светът на обикновените изяви. След това Платон ни моли да си представим, че разкъсваме оковите си и бягаме на открито. Виждаме цветята, дърветата и всичко останало ясно, както е в действителност. Светлината, която виждаме, вече не е неясната светлина на пещерата, а ярката, ясна светлина на слънцето. За Платон това е светът на формите.

 

Това е основен принос към западната мисъл

Училище в Атина Рафаел
Рафаело, Атинската школа, 1511, via Musei Vaticani.

 

Накратко, Платоновата теория за формите е една от най-важните теории в западната философия, въпреки противоречията за това как трябва да се тълкува. Платон се аргументира за това, използвайки известната пещерна аналогия, а след това продължава да го използва, за да подкрепи много от следващите си философски теории.

Подобни публикации

Back to top button