Хелзинки, 11 февруари /БТА/ Десноцентристът Александър Стуб от Партията на националната коалиция е фаворит на балотажа на президентските избори във Финландия в неделя, сочат социологически проучвания, тъй като скандинавската страна избира нов лидер на своята политика в областта на сигурността и външната политика, предаде Ройтерс.
Близо 46% от имащите право на глас са пуснали бюлетините си преди неделя, показват официални данни, като първите резултати от предварителните гласувания ще бъдат публикувани малко след затварянето на избирателните секции в 18:00 ч. по Гринуич. Очаква се победителят да бъде известен около 2100 GMT.
Гласуването бележи нова ера във Финландия, която от десетилетия избира президенти за насърчаване на дипломацията, по-специално със съседна Русия, и избра да не се присъединява към военни съюзи, за да може да успокои напрежението между Москва и НАТО.
Но финландците промениха мнението си да играят тази роля след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., в бърз обратен завой, който доведе до присъединяването на Финландия към НАТО през април миналата година.
Сега под чадъра за сигурност на западния алианс новият президент ще замени Саули Нийнисто, който се оттегля след два шестгодишни мандата, в които спечели прякора “Говорещият с Путин” заради предишните си близки връзки с руския лидер.
Наследникът на Нийнисто ще има централна роля в определянето на политиките на Финландия в НАТО, като същевременно ще ръководи цялостната външна политика и политика на сигурност в тясно сътрудничество с правителството и действа като главнокомандващ на въоръжените сили.
“Сигурен съм, че ще получа няколко пеперуди, които ще дойдат около – бих казал 7.55 вечерта тази вечер, преди да получим предварителното гласуване в 8 часа (1800 GMT), но се чувствам добре”, каза Стуб пред репортери, докато гласуваше в столичния регион в Еспоо в неделя сутринта.
НИКАКВИ ОТНОШЕНИЯ С РУСИЯ
Стуб, който е бивш премиер, спечели първия тур на изборите на 28 януари с 27,2% от бюлетините пред либералния член на Зелената партия Пека Хаависто с 25,8%. Той също така е водил Haavisto в проучвания, последно с 6-8 процентни пункта.
И двамата кандидати са проевропейски настроени и силни поддръжници на Украйна, които заеха твърда позиция спрямо Русия в кампаниите си.
Лаури, 36-годишен IT работник, който гласува в Хелзинки, посочи Русия като основна задача, пред която ще се изправи новият президент.
“Очевидно всички знаем, че в днешно време сме в трудно положение, гледайки към Русия, към цялата турбуленция в света днес. Така че мисля, че това е най-голямата заплаха и най-големият проблем, който имаме”, каза той пред Ройтерс в събота, без да посочва предпочитания от него кандидат.
В интервю за Ройтерс миналия месец Стуб заяви, че засега няма да има руски стълб във външната политика на Финландия:
“Политически няма да има отношения с президента на Русия или с руското политическо ръководство, докато не спрат войната в Украйна”.
Стуб подкрепя задълбоченото сътрудничество на НАТО, като например разрешаване на транспортирането на ядрени оръжия през финландска земя и разполагане на някои войски на НАТО за постоянно във Финландия. Той обаче не подкрепя съхраняването на ядрени оръжия във Финландия.
“Понякога ядреното оръжие е гаранция за мир”, каза Стуб на дебат във вторник.
Русия заплаши Финландия с ответни мерки в отговор на членството й в НАТО и споразумението за сътрудничество в областта на отбраната, подписано със САЩ през декември.
Хаависто, бивш външен министър, който също е служил като преговарящ за мир в ООН и е известен като защитник на правата на човека, призова за по-предпазлив подход.
Хаависто иска да запази забраната на Финландия за ядрени оръжия на нейна територия и смята, че постоянното разполагане на войски на НАТО е ненужно за настоящата ситуация със сигурността.
Ако бъде избран, Хаависто ще стане първият открит гей президент на Финландия, което проучванията на общественото мнение преди вота показаха, че е причина някои избиратели да го отхвърлят.
“Мисля, че беше много, много ненужно дори да се обсъжда това, защото очевидно, ако сте хетеросексуални или хомосексуални дори на интервюта за работа, няма да повдигнете това като проблем”, каза Ина Куусимаки, 51-годишна художничка, изучаваща куриране, пред Ройтерс в Хелзинки преди гласуването в неделя.
Репортаж на Ан Кауранен и Том Литъл в Хелзинки,
редакция на Кайли Маклелан и Шарън Сингълтън
Източник: Ройтерс