Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
КултураПрепоръчани
Популярно

10-те най-велики филма на всички времена според братя Коен

Възпитанието на Джоел и Итън Коен в Минесота може да опровергае еклектизма, произтичащ от това, че са били отгледани от светски, академични родители. Майка им историк на изкуството, а баща им роден в Америка, отгледан в Лондон професор по икономика, историческият наклон на филмите на братя Коен се корени в литературно ашкеназко възпитание, което ги насочва повече към архивите на американската култура, отколкото полуавтобиографичните филми на други режисьори на бейби бумъри. Докато еврейският етос в Средния Запад и безпокойството на аутсайдера от детството им са кървили в няколко от филмите им, а именно “Сериозен човек“, дуото е почерпило повече вдъхновение от кадри от следвоенни, мозъчни режисьори, вариращи от любими филмови училища като Акира Куросава до режисьорите на Новия Холивуд, които съответстват хронологично на образованието им в киното.

Актуалният диапазон на Коен и деликатният танц между микро и макро историческия фокус помогнаха за създаването на каталог от филми, които изследваха времето и мястото толкова, колкото и характера. По ирония на съдбата, техният списък с любими филми, макар и флуидни през годините, обикновено включва филми, по-критични към техните неизменно карирани главни герои, отколкото собствените привлекателни, ако дефектни икони на Коен като Джеф Лебовски и Мардж Гундерсън. Езикът винаги е здраво забит в бузата във филм на братя Коен. И все пак, това качество се простира само до границата на характера, при което мястото става толкова важна тема, колкото и техните истории, независимо дали това място е Лос Анджелис или някъде по-близо до дома – да речем, Фарго, Северна Дакота.

Колкото и тежък да е сюжетът, братята Коен правят забавни филми, макар и също толкова наясно с историческото сливане, което осветява мотивацията на героите им. В рамките на тези конструкции те оставят странично движение за своите актьори. Вземете Уолтър Собчак от “Големият Лебовски” – разбира се, той е парадокс, основан на нещо като устна история на подведения войнствен сценарист Джон Милиус, но очевидно дължи също толкова много от произхода си на изпълнението на Джон Гудман. Всеки герой във филм на братя Коен е карикатура, така че ние изразходваме толкова енергия, смеейки се на внимателно хореографирания им шамар, колкото и всичко интелектуално в техните филми.

По-долу са филмите, които помогнаха за оформянето на езика на братя Коен в собствените им филми, където човек може да намери тяхната ДНК.

10. Отблъскване

Отблъскването на Роман Полански

Семейство Коен цитират влиянието на филмите на Роман Полански толкова, колкото и всеки друг режисьор, и ако тонално собствените им филми се различават от тези на Полански, и двете често имат цинични водещи герои като Карол Леду, изиграна от Катрин Деньов. Недоволството на белгийската маникюристка в “Отблъскване” намирисва на Бърди, умният, но объркан тийнейджър пианист на Скарлет Йохансон в “Човекът, който не беше там“. Филмът идва по време на ранната кариера на Полански, докато живее в Англия, преди да бъде погълнат от Ню Холивуд, когато прави “Бебето на Розмари” три години по-късно.

Полански си сътрудничи с френския сценарист Жерар Брах, за да докосне психологическите трилъри на първия, които помогнаха да се положат основите за строгостта на тона на следващите 15 години филми. Една от ролите на Деньов в разгара на поредицата й от фатални жени през 1960-те години на миналия век, филмът се кръстосва със съвременната френска Нова вълна и избира една от най-големите актриси на това движение, като същевременно установява дълбокия режисьорски стил на Полански, ускорявайки за Полански серия от по-приятелски настроени към търговията холивудски филми, които веднага следват в края на 60-те години.

Без значение колко мозъчни са техните сценарии, Коен никога не се отклоняват от темата за любовта и нейните неудобни предшественици, а костите на този шедьовър на Полански могат да бъдат намерени в пламенната връзка на Х.И. и Едуина в “Да отгледаш Аризона” и “Леуелин” и сладкия брак на Карла Джийн в “Няма място за старите кучета“. Има нежност дори в най-мрачните им филми.

9. Измамата

28631id_IlBidone_fg_0040_Layer 3_0004_IlBidone_fg_0019_Layer 24_w1600-1

Мошениците и лудитите винаги са се интересували от Коен като главни герои, непочтителни към важността на заобикалящите ги светове и постоянно свидетелство за предпочитанието на Коен да подкопават сериозността на своите поданици, като същевременно възхваляват контекста. Жизнената сила на тази двойственост има пряко влияние в друг от любимите филми на Коен, Il bidone, по-малко изследван филм на Фелини. По подобен начин братя Коен се подиграват с периферните герои, които са просто пречки за амбициозните мошеници като Одисей Еверет Макгил на Джордж Клуни в “О, братко, където си ти”. Семейство Коен създават емоция чрез героите си, която граничи между съжаление и благоговение и вероятно черпи много по-голямо влияние от филмите на Фелини, отколкото се подозира на пръв поглед.

8. Високо и ниско

високо и ниско
Филмът на Акира Куросава от 1963 г. “Високо и ниско” видя напускането на режисьора от джидайгеки, за да създаде криминална драма, отново използвайки актьора от Рашомон Тоширо Мифуне, само че този път като изпълнителен директор на обувки на име Кинго Гондо, който е въвлечен в заговор за отвличане. Изпреварващият времето филм на Куросава предава някои сюжетни устройства на “Hail, Caesar!“, бедствието на Коенс от Студената война, макар и по по-комедиен начин във филма на Коенс. И все пак, и двата филма използват анекдотичен подход към по-големи философски затруднения, като High and Low проследяват икономическите различия между Гондо и неговите изнудвачи, и Hail, Caesar!, използвайки саркастичен подход към комунистическата ера на Холивуд.

 

7. Продавач

5GEBwSXmq0hulPvpa4gHFebDg0dawO_original

Изненадващо, като се има предвид липсата на документални филми в творчеството им, семейство Коен смятат братята Мейзълс за любим филм. Някои от костите на документалния филм могат да бъдат намерени в The Hudsucker Proxy и The Man Who Wasn’t There, които използват криви продавачи като комедийни устройства. Подобно на много филми на Коен, “Продавач” е напречно сечение на американската култура и Коен често добиват тези типове бързо говорещи герои, използвайки повтарящи се актьори като Джон Полито, за да ги озвучат. Филмът на Мейзълс се фокусира върху любител на Библията, който лесно би могъл да бъде сатиризиран във филм на братя Коен.

6. Късметът

Филмът "Форчън" с Уорън Бийти и Джак Никълсън

Майк Никълс е режисьор, много по-близък по дух до братя Коен, а филмът на Никълс от 1975 г. “Съдбата” очевидно има пряко влияние върху кариерата им. Подобно на The Fortune, почти винаги има лошо измислено престъпление в основата на сюжет на братя Коен, а филмът на Никълс включва Уорън Бийти и Джак Никълсън като измамни герои, които лесно биха могли да обитават вселената на Коенс. Един такъв герой е Джери във “Фарго“, за когото Итън Коен казва в интервю за списание BFI през 1996 г., че “[ние] се интересувахме от психологията на човек, който изгражда тези пирамидални финансови схеми, но не може да се проектира и минута в бъдещето или да си представи последствията”.

5. Наемателят

Наемателят (1976)

Друг филм на Роман Полански близо до върха на списъка с любими на братя Коен е “Наемателят“, който братята Коен намират за един от най-смешните филми, правени някога, дори ако това не е непременно най-важното намерение на Полански. Джоел Коен пише: “Винаги сме били големи фенове на Полански и това е един от най-добрите му филми. Той е страхотен занаятчия и разказвач и има страхотно чувство за хумор. Това е много здравословно и това е нещо, което не виждате толкова често. Защото “Наемателят” е забавен филм. По онова време всички мислеха, че е просто страховито – беше много неразбрано.” Коенс са гъделичкани от вмъкването на самия Полански във филма като актьор и иронията на този герой, който среща същия край като предишния наемател на апартамента му, мрачен комедиен герой, предназначен да забавлява точно кого? Може би само самият легендарен режисьор.

4. Лоши новини, мечки

Лошите новини мечки

Емблематичният бейзболен филм на Майкъл Ричи “Мечките лоши новини” може да изглежда малко прекалено нисък, за да получи голямо влияние върху братята Коен. При по-внимателно вглеждане филмът носи много от същите тонални белези на филмите на Коен. Изпълнението на Тейтъм О’Нийл след годините като сензация за хвърляне Аманда Вурлицер нарича Мати Рос от True Grit в ума си – и двамата са герои, чиято мъдрост надхвърля техния опит. Уолтър Матау е типът холивудски комедиен актьор от старата гвардия, който Коен предпочита, а също така хвърля някои семена във версията на Коен на Рустър Когбърн, майстор, по-незрял от учениците си.

3. Пазачът на брата

братя-keeper_1280x720 (1)

Документалният филм е оказал толкова голямо влияние върху убийствената страна на филмите на Коенс, колкото и всеки жанр, като и двамата братя посочват Пазителя на брат като основно влияние. Докато филмът е с дата Blood Simple, дебютният филм за убийството на Коенс, можете да видите неговата наследственост във Фарго, филмкойто братята Коен правят само няколко години след излизането на Brother’s Keeper. Коравосърдечните убийства и в двата филма са някак случайни за сюжетите, които се фокусират върху произтичащите от това реакции и как те разкриват характеристиките на хората, обитаващи тези филми, повече от призивите да се освети тежестта на престъпленията, които предизвикаха тези събития.

2. Чайнатаун

Детектив Джейк Гиттес

Трудно е да се направи непосредствена връзка между Чайнатаун и Големият Лебовски, но има ли два филма, които са повече за Лос Анджелис? Полански се отдръпна, за да разкаже история за западните водни войни, докато Коен допринесоха с… In-N-Out на Уестърн Авеню? Като оставим настрана “важността” на техните теми, не е ли вече несъществуващата холивудска звездна лента от “Големият Лебовски” толкова важна за съвременната филмова визия за Лос Анджелис, колкото блещукащото езеро Ехо Парк на Полански от Чайнатаун? Способността на полския режисьор да направи филм за личности и как те могат да повлияят на историята изглежда е най-голямото му въздействие върху Коен, дори ако последните режисьори му подражават, използвайки по-малко благоговейни средства.

1. Д-р Стрейнджлав

Питър Селърс в "Д-р Стрейнджлав"

Човек може само да си пожелае, че кариерата на Питър Селърс по някакъв начин съвпада с тази на братята Коен, тъй като той би се вписал перфектно в обичайния им състав от герои, подобни в кариерната си траектория на Уилям Х. Мейси или Франсис Макдорманд, които и двамата са склонни към гробната страна на комедията. Всеки главен герой във филм на Коен има екзистенциална тъга, която дуото някак си мина за комедия. Колкото по-отчаяни, толкова повече тяхното униние се използва, за да се засили любящо бруталното чувство за комедия на Коен.

Не е чудно, че д-р Стрейнджлав на Стенли Кубрик, сатиро-трагичната комедия за ядрен холокост от Студената война, очевидно се хареса на чувствителността на Коен, тъй като двамата (както и останалата част от страната) се сгушваха под бюрата по време на Кубинската ракетна криза през 1962 г. Филмът на Стенли Кубрик се подиграва на най-голямата екзистенциална заплаха в света, използвайки невероятната способност на филма да разруши по начин, по който Коен отеква през цялата им кариера.

Източник: MOVIEWEB

Подобни публикации

Back to top button